پروفایل

گوشی موبایل شیائومی مدل Poco M8 Pro 5G حافظه 512 گیگابایت - رم 12 گیگابایت گلوبال

Xiaomi Poco M8 Pro 5G - 512GB And 12GB RAM

اشتراک
امتیاز
مقایسه
ویژگی‌ها
  • حافظه داخلی: 512 گیگابایت
  • رم اجرایی: 12 گیگابایت
  • پردازنده: Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm)
  • دوربین اصلی: 50 مگاپیکسل + 8 مگاپیکسل 
  • دوربین جلو (سلفی): 32 مگاپیکسل
  • اندازه صفحه نمایش: 6.83 اینچ
  • شبکه ارتباطی: 2G،3G،4G،5G
  • باتری: 6500 میلی آمپر (شارژ سریع 100 وات)
خرید گوشی موبایل شیائومی مدل Poco M8 pro 5G با حافظه 512 گیگابایت و رم 12 گیگابایت گوشی موبایل شیائومی مدل Poco M...
رنگ:
verify تضمین رجیستری
گارانتی:
loading

نقد و بررسی

نقد و بررسی گوشی Poco M8 Pro شیائومی | آیا ارزش خرید دارد؟

گوشی Poco M8 Pro 5G یکی از مدل‌های جدید پوکو در سال 2026 است که تلاش می‌کند بین قیمت، قدرت پردازشی، کیفیت نمایشگر، شارژدهی و امکانات روزمره تعادل ایجاد کند. این گوشی برخلاف بعضی مدل‌های اقتصادی پوکو، فقط روی قیمت پایین تمرکز نکرده و در بخش‌هایی مانند نمایشگر AMOLED، تراشه Snapdragon 7s Gen 4، دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی مجهز به لرزش‌گیر اپتیکال و باتری 6500 میلی‌آمپرساعتی امکاناتی ارائه می‌دهد که آن را به یک میان‌رده جدی تبدیل می‌کند.

اما مشخصات روی کاغذ به‌تنهایی برای تصمیم‌گیری کافی نیست. کاربری که عبارت‌هایی مانند «قیمت پوکو ام8 پرو»، «مشخصات پوکو M8 پرو»، «بررسی Poco M8 Pro» یا «آیا پوکو M8 پرو ارزش خرید دارد» را جستجو می‌کند، در واقع می‌خواهد بداند این گوشی در استفاده واقعی چه عملکردی دارد و در مقابل پولی که پرداخت می‌کند چه چیزی به دست می‌آورد.

POCO M8 Pro 5G از نمایشگر 6.83 اینچی CrystalRes AMOLED با وضوح 1.5K و نرخ نوسازی تا 120 هرتز استفاده می‌کند. پردازنده Snapdragon 7s Gen 4 با معماری 4 نانومتری نیز بخش پردازشی گوشی را بر عهده دارد. در بخش انرژی، باتری 6500 میلی‌آمپرساعتی در کنار شارژ سریع 100 واتی قرار گرفته است. دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی Light Fusion 800 با دیافراگم f/1.6 و لرزش‌گیر اپتیکال نیز نشان می‌دهد پوکو در این نسل تنها به عملکرد پردازنده توجه نکرده است.

در این بررسی از فروشگاه اینترنتی وال تل، قرار است بدون بزرگ‌نمایی تبلیغاتی بخش‌های مختلف Poco M8 Pro 5G را بررسی کنیم؛ از طراحی و نمایشگر گرفته تا قدرت پردازنده، بازی، دوربین، باتری، نرم‌افزار، حافظه، امکانات ارتباطی و در نهایت ارزش خرید.

مشخصات گوشی Poco M8 Pro 5G در یک نگاه

پیش از بررسی جزئیات، بهتر است مهم‌ترین مشخصات پوکو M8 پرو را یکجا ببینیم. این مدل در نسخه‌های 8 گیگابایت رم با 256 گیگابایت حافظه داخلی و 12 گیگابایت رم با 512 گیگابایت حافظه داخلی عرضه شده و از حافظه LPDDR4X و UFS 2.2 استفاده می‌کند. پردازنده آن Snapdragon 7s Gen 4 با حداکثر فرکانس 2.7 گیگاهرتز است.

نمایشگر 6.83 اینچی AMOLED وضوح 2772 در 1280 پیکسل دارد و نرخ نوسازی آن تا 120 هرتز می‌رسد. این پنل از HDR10+ و Dolby Vision پشتیبانی می‌کند و پوشش محافظ Gorilla Glass Victus 2 نیز روی نمایشگر قرار گرفته است. روشنایی حداکثری اعلام‌شده برای نمایشگر 3200 نیت است، هرچند چنین عددی نباید با روشنایی دائمی در تمام شرایط استفاده یکسان در نظر گرفته شود.

در بخش دوربین، دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی Light Fusion 800 با سنسور 1/1.55 اینچی، لنز 6P، دیافراگم f/1.6 و لرزش‌گیر اپتیکال OIS در کنار دوربین فوق‌عریض 8 مگاپیکسلی قرار گرفته است. دوربین سلفی نیز 32 مگاپیکسلی است و امکان فیلم‌برداری با وضوح 1080p را ارائه می‌دهد.

باتری 6500 میلی‌آمپرساعتی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سخت‌افزاری گوشی است و شارژ 100 واتی نیز برای آن در نظر گرفته شده است. پوکو همچنین از شارژ معکوس سیمی تا 22.5 وات پشتیبانی می‌کند.

طراحی Poco M8 Pro | گوشی خوش‌ساخت یا فقط ظاهری جذاب؟

طراحی Poco M8 Pro 5G را نباید صرفاً با ظاهر گوشی‌های اقتصادی مقایسه کرد. ابعاد دستگاه 163.34 در 78.31 میلی‌متر است، ضخامت آن به 8.31 میلی‌متر می‌رسد و وزن آن حدود 205.9 گرم اعلام شده است. بنابراین با گوشی کوچکی روبه‌رو نیستیم و نمایشگر 6.83 اینچی آن نیز باعث می‌شود M8 Pro بیشتر برای کسانی جذاب باشد که نمایشگر بزرگ را به ابعاد جمع‌وجور ترجیح می‌دهند.

در دست گرفتن گوشی شیائومی برای استفاده طولانی‌مدت تا حد زیادی به عادت کاربر بستگی دارد. وزن حدود 206 گرم برای گوشی بزرگی با باتری 6500 میلی‌آمپرساعتی عدد غیرعجیبی است، اما اگر گوشی سبک و کوچک می‌خواهید، این مدل انتخاب ایده‌آلی نخواهد بود. این نکته‌ای است که در زمان خرید گوشی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد؛ در حالی که اندازه و وزن گوشی مستقیماً روی تجربه استفاده روزانه اثر می‌گذارد.

یکی از تغییرات مهم نسبت به تصویری که از گوشی‌های اقتصادی پوکو وجود دارد، توجه بیشتر به دوام دستگاه است. POCO M8 Pro 5G به شیشه محافظ Gorilla Glass Victus 2 مجهز شده و برای مقاومت در برابر آب و گردوغبار نیز گواهی‌های مربوط به شرایط آزمایشگاهی دارد. با این حال نباید استاندارد مقاومت در برابر آب را به معنی ضدآب بودن مطلق گوشی دانست. خود POCO نیز تأکید می‌کند که مقاومت دستگاه ممکن است در اثر فرسودگی، ضربه یا تعمیر کاهش پیدا کند و استفاده عمدی از گوشی در استخر یا محیط‌های مشابه توصیه نمی‌شود.

از نظر طراحی، بنابراین بهتر است Poco M8 Pro را محصولی بدانیم که تلاش کرده ظاهر، دوام و امکانات را در یک سطح متعادل جمع کند؛ نه یک گوشی لوکس و نه یک محصول ارزان‌قیمت با طراحی کاملاً ساده.

نمایشگر پوکو M8 پرو | یکی از مهم‌ترین نقاط قوت گوشی

اگر بخواهیم مشخصات پوکو ام 8 پرو را از نظر تجربه روزمره بررسی کنیم، نمایشگر احتمالاً یکی از اولین بخش‌هایی است که توجه کاربر را جلب می‌کند. این گوشی به پنل 6.83 اینچی CrystalRes AMOLED با وضوح 1.5K مجهز شده و تراکم آن به 447 پیکسل در هر اینچ می‌رسد. نرخ نوسازی 120 هرتز نیز باعث می‌شود حرکت در رابط کاربری، اسکرول صفحات و انیمیشن‌ها روان‌تر دیده شوند.

وضوح 1.5K در این کلاس اهمیت زیادی دارد، زیرا بین نمایشگرهای Full HD+ و پنل‌های بسیار پرمصرف با وضوح بالاتر قرار می‌گیرد. نتیجه برای کاربر معمولی، تصویر شارپ‌تر، متن‌های واضح‌تر و نمایش جزئیات بهتر هنگام تماشای فیلم، عکس و محتوای آنلاین است.

پشتیبانی از Dolby Vision و HDR10+ نیز باعث می‌شود نمایش محتوای سازگار با HDR جذاب‌تر باشد. البته باید توجه کرد که کیفیت نهایی تصویر فقط به پشتیبانی از یک استاندارد وابسته نیست و کیفیت محتوای مورد استفاده، تنظیمات نمایشگر و شرایط محیطی نیز اهمیت دارند.

روشنایی حداکثری اعلام‌شده برای نمایشگر 3200 نیت است و پوکو همچنین از حالت HBM با روشنایی 1800 نیت صحبت می‌کند. چنین اعدادی نشان می‌دهند این پنل برای استفاده در محیط‌های روشن طراحی شده، اما کاربر نباید انتظار داشته باشد نمایشگر در تمام شرایط به صورت دائمی با روشنایی 3200 نیت کار کند. این عدد بیشتر یک مقدار اوج آزمایشگاهی است.

برای کسانی که ساعت‌های زیادی با گوشی کار می‌کنند نیز امکاناتی مانند کاهش نور آبی، گواهی TÜV Rheinland و فناوری کاهش سوسو زدن نمایشگر اهمیت دارند. POCO برای این مدل از PWM با فرکانس 3840 هرتز در روشنایی‌های پایین و قابلیت‌های مختلف محافظت از چشم استفاده کرده است.

در مجموع، اگر کیفیت صفحه نمایش یکی از اولویت‌های اصلی شما هنگام خرید گوشی است، مشخصات Poco M8 Pro در این بخش کاملاً جدی است و نمایشگر را نمی‌توان صرفاً یک ویژگی تبلیغاتی دانست.

پردازنده Poco M8 Pro | Snapdragon 7s Gen 4 چه عملکردی دارد؟

قلب سخت‌افزاری گوشی Poco M8 Pro 5G پردازنده Snapdragon 7s Gen 4 است که با فناوری ساخت 4 نانومتری تولید شده و حداکثر فرکانس آن به 2.7 گیگاهرتز می‌رسد. این تراشه از معماری هشت‌هسته‌ای استفاده می‌کند و در کنار آن پردازنده گرافیکی Adreno قرار دارد.

نکته مهم این است که نباید عبارت Snapdragon 7s Gen 4 را با Snapdragon 7 Gen 4 یکسان در نظر گرفت. پسوند s بخشی از نام تراشه است و جایگاه دقیق آن را در خانواده محصولات کوالکام مشخص می‌کند. بنابراین هنگام مقایسه گوشی‌ها بهتر است مدل دقیق پردازنده را بررسی کنید و صرفاً به عدد «7» در نام تراشه توجه نکنید.

در استفاده روزمره، سخت‌افزار این گوشی برای کارهایی مانند شبکه‌های اجتماعی، مرور وب، پیام‌رسان‌ها، پخش ویدیو، جابه‌جایی بین برنامه‌ها و اجرای نرم‌افزارهای معمولی طراحی مناسبی دارد. ترکیب پردازنده نسبتاً قدرتمند با رم 8 یا 12 گیگابایتی نیز به اجرای هم‌زمان چند برنامه کمک می‌کند.

وجود سیستم خنک‌کننده IceLoop نیز نشان می‌دهد پوکو انتظار استفاده سنگین‌تری از دستگاه دارد. این سیستم از سطح خنک‌کننده بزرگ برای کنترل حرارت استفاده می‌کند و شرکت ادعا می‌کند ظرفیت انتقال حرارت آن نسبت به راهکارهای سنتی VC بیشتر است. البته عملکرد واقعی خنک‌کننده همیشه به بازی، دمای محیط، روشنایی نمایشگر و مدت زمان استفاده بستگی دارد.

بنابراین اگر هدف شما خرید گوشی برای کاربری روزانه، اجرای برنامه‌های سنگین و بازی در سطح میان‌رده است، پردازنده Poco M8 Pro نقطه‌ای نیست که نگرانی اصلی ایجاد کند. اما برای کسانی که انتظار عملکرد یک گوشی پرچمدار گیمینگ را دارند، باید انتظارات را واقع‌بینانه تنظیم کرد.

پوکو M8 پرو برای بازی مناسب است؟

یکی از جستجوهای مهم کاربران پیش از خرید این گوشی، «پوکو M8 پرو برای بازی» است. پاسخ را باید بر اساس نوع بازی و انتظار کاربر داد.

نمایشگر 120 هرتزی، نرخ نمونه‌برداری لمسی تا 480 هرتز و نرخ نمونه‌برداری لحظه‌ای 2560 هرتز در حالت Game Turbo، سخت‌افزار مناسبی برای بازی فراهم می‌کنند. البته نرخ نمونه‌برداری لمسی 2560 هرتز مربوط به شرایط خاص Game Turbo است و نباید آن را با نرخ نوسازی 120 هرتز نمایشگر اشتباه گرفت.

Snapdragon 7s Gen 4 نیز برای اجرای بازی‌های روزمره و بسیاری از بازی‌های سنگین مناسب است، اما تنظیمات گرافیکی باید بر اساس خود بازی انتخاب شوند. قرار نیست هر بازی سنگین با بالاترین کیفیت گرافیکی و نرخ فریم ثابت اجرا شود.

مزیت مهم دیگر برای گیمرها، باتری بزرگ و سیستم خنک‌کننده است. باتری 6500 میلی‌آمپرساعتی فضای بیشتری برای استفاده طولانی‌تر فراهم می‌کند و سیستم دفع حرارت نیز برای جلسات طولانی بازی اهمیت دارد. با این حال، هرچه فشار پردازشی بیشتر شود، گرما و مصرف باتری نیز افزایش پیدا می‌کند.

پس اگر هدف شما خرید یک گوشی برای بازی در کنار استفاده روزمره است، Poco M8 Pro 5G گزینه‌ای قابل بررسی است؛ اما اگر تمام اولویت شما اجرای بازی‌های سنگین با بالاترین تنظیمات است، باید مدل‌های تخصصی‌تر گیمینگ را نیز در کنار آن بررسی کنید.

باتری Poco M8 Pro | 6500 میلی‌آمپرساعت چه معنایی دارد؟

باتری یکی از مشخص‌ترین نقاط قوت Poco M8 Pro 5G است. ظرفیت 6500 میلی‌آمپرساعت روی کاغذ عدد بزرگی محسوب می‌شود و در کنار پردازنده 4 نانومتری و سیستم مدیریت مصرف انرژی می‌تواند شارژدهی مناسبی برای استفاده روزمره فراهم کند. POCO حتی در آزمایش‌های داخلی خود از بیش از دو روز استفاده با شرایط شبیه‌سازی‌شده صحبت کرده است، اما چنین اعداد آزمایشگاهی را نباید دقیقاً معادل دو روز استفاده سنگین واقعی دانست.

در استفاده معمولی مانند پیام‌رسانی، مرور وب، شبکه‌های اجتماعی، تماس، عکاسی و تماشای ویدیو، ظرفیت باتری به شما آزادی عمل زیادی می‌دهد. کاربری که دائماً به شارژر دسترسی ندارد، احتمالاً بیشتر از کاربری که صرفاً به قدرت پردازنده اهمیت می‌دهد، متوجه مزیت این باتری خواهد شد.

اما ظرفیت بالا زمانی ارزشمندتر می‌شود که شارژ مجدد هم سریع باشد. Poco M8 Pro از شارژ سریع 100 واتی HyperCharge پشتیبانی می‌کند. POCO در آزمایش داخلی خود شارژ کامل حدود 40 دقیقه‌ای را با شارژر 100 واتی، حالت Top Speed، صفحه خاموش و دمای آزمایشگاهی 25 درجه اعلام کرده است. بنابراین زمان شارژ واقعی بسته به شرایط و تجهیزات می‌تواند متفاوت باشد.

این گوشی همچنین از شارژ معکوس سیمی تا 22.5 وات پشتیبانی می‌کند؛ قابلیتی که در مواقع ضروری می‌تواند برای شارژ برخی تجهیزات سازگار مفید باشد.

دوربین Poco M8 Pro | آیا دوربین 50 مگاپیکسلی واقعاً خوب است؟

یکی از اشتباهات رایج هنگام خرید گوشی، قضاوت دوربین فقط بر اساس تعداد مگاپیکسل است. Poco M8 Pro با دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی عرضه شده، اما دلیل اهمیت این دوربین فقط عدد 50 مگاپیکسل نیست.

سنسور Light Fusion 800 با اندازه 1/1.55 اینچ، دیافراگم f/1.6 و لرزش‌گیر اپتیکال OIS در اختیار دوربین اصلی قرار گرفته است. ترکیب سنسور نسبتاً بزرگ‌تر، دیافراگم باز و لرزش‌گیر اپتیکال می‌تواند در شرایط نوری مختلف به ثبت تصاویر بهتر کمک کند.

وجود OIS برای عکاسی شب و فیلم‌برداری اهمیت دارد، زیرا لرزش‌های دست را تا حدی کاهش می‌دهد. البته OIS نمی‌تواند محدودیت‌های سنسور یا پردازش تصویر را کاملاً برطرف کند؛ بنابراین نباید صرفاً به دلیل وجود لرزش‌گیر انتظار کیفیت دوربین پرچمدار داشت.

دوربین فوق‌عریض 8 مگاپیکسلی نیز برای عکس‌های گروهی، معماری و مناظر کاربرد دارد، اما مشخصات آن نشان می‌دهد تمرکز اصلی سیستم دوربین روی سنسور اصلی بوده است. اگر دوربین فوق‌عریض یا زوم حرفه‌ای برای شما اولویت اصلی است، نبود دوربین تله‌فوتو یک محدودیت محسوب می‌شود.

دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی نیز برای تماس تصویری و شبکه‌های اجتماعی مناسب است و امکان فیلم‌برداری 1080p را ارائه می‌دهد. در نتیجه سیستم دوربین Poco M8 Pro را بهتر است یک مجموعه متعادل بدانیم؛ دوربین اصلی اهمیت بیشتری دارد و نباید انتظار داشت تمام دوربین‌ها در یک سطح عملکرد داشته باشند.

فیلم‌برداری با Poco M8 Pro چگونه است؟

دوربین اصلی این گوشی توانایی فیلم‌برداری 4K با نرخ 30 فریم بر ثانیه را دارد و در وضوح 1080p نیز امکان فیلم‌برداری با نرخ 30 و 60 فریم بر ثانیه فراهم شده است. دوربین سلفی در وضوح 1080p نیز با نرخ 30 و 60 فریم بر ثانیه فیلم‌برداری می‌کند.

این مشخصات برای کاربرانی که برای شبکه‌های اجتماعی، تولید محتوای روزمره و ثبت خاطرات شخصی فیلم می‌گیرند، مناسب است. اما اگر فیلم‌برداری حرفه‌ای، زوم اپتیکال یا انعطاف‌پذیری بیشتر در فاصله‌های کانونی برای شما اهمیت زیادی دارد، باید گوشی‌های مجهزتر را هم بررسی کنید.

بنابراین دوربین Poco M8 Pro در بخش فیلم‌برداری یک قابلیت کاربردی و مناسب ارائه می‌دهد، ولی این گوشی با هدف تبدیل شدن به یک ابزار تخصصی فیلم‌برداری ساخته نشده است.

حافظه و رم Poco M8 Pro | نسخه 256 یا 512 گیگابایت؟

Poco M8 Pro 5G در دو ترکیب اصلی 8 گیگابایت رم با 256 گیگابایت حافظه داخلی و 12 گیگابایت رم با 512 گیگابایت حافظه داخلی عرضه شده است. حافظه رم از نوع LPDDR4X و فضای ذخیره‌سازی از نوع UFS 2.2 است.

برای کاربری معمولی، نسخه 8/256 گیگابایت می‌تواند فضای مناسبی در اختیار کاربر قرار دهد. اما اگر عکس و ویدیو زیادی ذخیره می‌کنید، بازی‌های حجیم نصب می‌کنید یا گوشی را برای چند سال نگه می‌دارید، نسخه 12/512 گیگابایت فضای بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهد.

در اینجا یک نکته مهم وجود دارد: حافظه 512 گیگابایتی همیشه به معنی سرعت دو برابر نیست. تفاوت اصلی این نسخه برای کاربر، ظرفیت بالاتر و رم بیشتر است. از طرف دیگر، طبق بررسی‌های تخصصی، این گوشی از کارت حافظه microSD پشتیبانی نمی‌کند؛ بنابراین انتخاب ظرفیت مناسب هنگام خرید اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

اگر قصد خرید Poco M8 Pro را دارید و استفاده شما شامل بازی‌های حجیم، فیلم‌برداری زیاد، ذخیره عکس و نصب برنامه‌های متعدد است، نسخه 512 گیگابایت انتخابی آینده‌نگرانه‌تر است؛ در حالی که برای استفاده سبک‌تر، پرداخت هزینه بیشتر برای حافظه بالاتر لزوماً ضروری نیست.

نرم‌افزار Poco M8 Pro | HyperOS چه تجربه‌ای ارائه می‌دهد؟

Poco M8 Pro با HyperOS عرضه شده و وضعیت نرم‌افزاری این مدل در سال 2026 نسبت به زمان عرضه تغییر کرده است. منابع به‌روز firmware نشان می‌دهند که نسخه‌های HyperOS 3 مبتنی بر Android 16 برای مدل جهانی این گوشی منتشر شده‌اند؛ بنابراین در مقاله‌ای که برای سال 2026 نوشته می‌شود، نباید وضعیت اولیه Android 15 را به‌عنوان نرم‌افزار فعلی دستگاه معرفی کرد.

HyperOS امکانات زیادی در اختیار کاربر قرار می‌دهد و با توجه به سخت‌افزار M8 Pro، رابط کاربری در استفاده روزمره باید تجربه روانی ارائه کند. با این حال، یکی از نکات منفی مطرح‌شده در بررسی‌های مستقل، وجود برنامه‌های از پیش نصب‌شده و تبلیغات در بخش‌هایی از رابط کاربری است. این موضوع برای کاربری که یک محیط نرم‌افزاری ساده و بدون شلوغی می‌خواهد، می‌تواند آزاردهنده باشد.

از طرف دیگر، پشتیبانی نرم‌افزاری طولانی‌مدت برای این گوشی یکی از نکات مثبت آن محسوب می‌شود. گزارش‌های تخصصی از تعهد چهار به‌روزرسانی اصلی اندروید و چند سال به‌روزرسانی امنیتی برای این مدل خبر داده‌اند. با این حال، زمان دریافت نسخه‌ها می‌تواند با توجه به منطقه و نسخه نرم‌افزاری متفاوت باشد.

اسپیکر و امکانات ارتباطی Poco M8 Pro

POCO M8 Pro 5G به اسپیکرهای استریو مجهز شده و شرکت برای سیستم صوتی آن قابلیت افزایش حجم صدا را نیز در نظر گرفته است. اسپیکرهای دوگانه این گوشی برای تماشای فیلم، ویدیو و بازی بدون هدفون تجربه مناسبی ارائه می‌کنند.

در بخش ارتباطی نیز پشتیبانی از شبکه 5G یکی از ویژگی‌های مهم گوشی است. مدل موردنظر از NFC، وای‌فای 6E، بلوتوث 5.4 و دو سیم‌کارت پشتیبانی می‌کند. در مقابل، پشتیبانی نکردن از microSD و eSIM از محدودیت‌هایی است که برخی کاربران باید پیش از خرید در نظر بگیرند.

وجود فرستنده مادون قرمز نیز یکی دیگر از امکانات کاربردی گوشی‌های شیائومی و پوکو است و می‌تواند برای کنترل برخی تجهیزات سازگار مانند تلویزیون یا دستگاه‌های خانگی مورد استفاده قرار گیرد.

مقاومت در برابر آب و گردوغبار Poco M8 Pro

یکی از ویژگی‌هایی که M8 Pro را از بسیاری از گوشی‌های اقتصادی متمایز می‌کند، تمرکز روی مقاومت بدنه است. منابع رسمی POCO برای این دستگاه مقاومت در برابر آب و گردوغبار را بر اساس استانداردهای آزمایشگاهی مشخص اعلام کرده‌اند. در مشخصات رسمی همچنین به مقاومت IP69/IP69K در شرایط خاص آزمایش اشاره شده است.

با این حال، این موضوع نباید به شکل «گوشی ضدآب» تبلیغ شود. مقاومت IP به شرایط آزمایشگاهی مشخص وابسته است و با گذشت زمان، ضربه، فرسودگی یا باز شدن دستگاه ممکن است کاهش پیدا کند. خود شرکت نیز استفاده عمدی از گوشی در استخر یا آب شور را توصیه نمی‌کند.

بنابراین اگر گوشی در معرض پاشش اتفاقی آب قرار بگیرد، وجود استاندارد مقاومت می‌تواند یک مزیت باشد؛ اما نباید این ویژگی را مجوز استفاده از گوشی زیر آب دانست.

معایب Poco M8 Pro چیست؟

برای اینکه نقد و بررسی پوکو M8 پرو واقعاً کاربردی باشد، نباید فقط نقاط قوت گوشی را توضیح داد. یکی از مهم‌ترین محدودیت‌ها، نبود درگاه کارت حافظه microSD است. اگر کاربر بعد از خرید به فضای بیشتری نیاز داشته باشد، امکان افزایش حافظه با کارت microSD وجود ندارد و به همین دلیل انتخاب ظرفیت در زمان خرید اهمیت زیادی دارد.

محدودیت دیگر مربوط به دوربین است. دوربین اصلی مشخصات خوبی دارد، اما سیستم دوربین از نظر تنوع به اندازه گوشی‌هایی که دوربین تله‌فوتو یا مجموعه دوربین کامل‌تر دارند، انعطاف‌پذیر نیست. دوربین فوق‌عریض 8 مگاپیکسلی نیز نشان می‌دهد که تمرکز اصلی پوکو روی دوربین اصلی بوده است.

نرم‌افزار نیز بدون ایراد نیست. بررسی‌های مستقل به وجود bloatware و تبلیغات در برخی بخش‌های HyperOS اشاره کرده‌اند. بنابراین اگر محیط نرم‌افزاری تمیز و مینیمال یکی از معیارهای اصلی شماست، این مسئله باید در تصمیم خرید لحاظ شود.

از نظر ابعاد نیز نمایشگر 6.83 اینچی و وزن حدود 206 گرم برای همه کاربران ایده‌آل نیست. کسانی که گوشی کوچک و سبک می‌خواهند احتمالاً با چنین ابعادی راحت نخواهند بود.

مزایای Poco M8 Pro چیست؟

مهم‌ترین مزیت Poco M8 Pro ترکیب چند ویژگی مهم در یک محصول است. نمایشگر 1.5K AMOLED با نرخ 120 هرتز، باتری 6500 میلی‌آمپرساعتی، شارژ سریع 100 واتی و پردازنده Snapdragon 7s Gen 4 مجموعه‌ای ایجاد کرده‌اند که گوشی را برای کاربری روزمره و نیمه‌سنگین مناسب می‌کند.

دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی با سنسور Light Fusion 800 و OIS نیز نسبت به یک گوشی صرفاً اقتصادی، سخت‌افزار دوربین قابل توجهی دارد. پشتیبانی از 5G، نمایشگر روشن، شیشه Victus 2 و مقاومت در برابر آب و گردوغبار نیز از امکاناتی هستند که به کامل‌تر شدن پکیج گوشی کمک می‌کنند.

مزیت دیگر، تنوع ظرفیت حافظه است. نسخه 12 گیگابایت رم و 512 گیگابایت حافظه داخلی برای کاربرانی که به فضای ذخیره‌سازی زیاد نیاز دارند، گزینه مناسبی است و می‌تواند نیاز به مدیریت مداوم فضای ذخیره‌سازی را کاهش دهد.

قیمت Poco M8 Pro | قیمت روز چقدر اهمیت دارد؟

در بازار ایران، قیمت گوشی فقط به قیمت جهانی محصول وابسته نیست. نرخ ارز، هزینه واردات، موجودی فروشنده، گارانتی، رجیستری و حتی تفاوت نسخه‌های حافظه می‌توانند قیمت نهایی را تغییر دهند. به همین دلیل ارائه یک عدد ثابت در مقاله‌ای که قرار است در طول زمان رتبه بگیرد، خیلی زود آن را قدیمی می‌کند.

برای کاربری که عبارت «قیمت پوکو M8 پرو» یا «قیمت گوشی Poco M8 Pro» را جستجو می‌کند، مهم‌تر از یک عدد ثابت، دسترسی به قیمت روز نسخه موردنظر است. در زمان خرید نیز باید مطمئن شوید قیمتی که می‌بینید مربوط به همان ترکیب رم و حافظه‌ای است که قصد خرید آن را دارید.

در فروشگاه اینترنتی وال تل می‌توانید صفحه محصول Poco M8 Pro 5G را برای بررسی موجودی، نسخه حافظه و قیمت روز مشاهده کنید. این موضوع به‌خصوص برای نسخه 12 گیگابایت رم و 512 گیگابایت حافظه داخلی اهمیت دارد، زیرا تفاوت قیمت بین نسخه‌های مختلف می‌تواند قابل توجه باشد.

آیا Poco M8 Pro ارزش خرید دارد؟

پاسخ به سؤال «آیا پوکو M8 پرو ارزش خرید دارد؟» به قیمت روز و اولویت‌های کاربر وابسته است، اما از روی مشخصات و بررسی‌های انجام‌شده می‌توان تصویر نسبتاً روشنی از جایگاه آن ارائه کرد.

اگر برای شما نمایشگر باکیفیت، باتری بزرگ، شارژ سریع، پردازنده مناسب، پشتیبانی از 5G و فضای ذخیره‌سازی بالا اهمیت دارد، Poco M8 Pro مجموعه‌ای متوازن ارائه می‌دهد. نمایشگر 1.5K AMOLED با نرخ 120 هرتز و باتری 6500 میلی‌آمپرساعتی در کنار Snapdragon 7s Gen 4 باعث شده گوشی فقط روی یک ویژگی خاص تمرکز نداشته باشد.

در مقابل، اگر اولویت اول شما دوربین حرفه‌ای، زوم اپتیکال، رابط کاربری کاملاً خلوت یا امکان افزایش حافظه با microSD است، باید محدودیت‌های M8 Pro را جدی بگیرید.

بنابراین ارزش خرید این گوشی را نمی‌توان مستقل از قیمت تعیین کرد. یک گوشی زمانی ارزش خرید بالایی پیدا می‌کند که امکانات واقعی آن با مبلغی که برایش پرداخت می‌کنید تناسب داشته باشد. به همین دلیل هنگام خرید Poco M8 Pro بهتر است علاوه بر قیمت، نسخه حافظه، گارانتی، شرایط فروش و قیمت مدل‌های رقیب را نیز بررسی کنید.

Poco M8 Pro برای چه کسانی مناسب است؟

این گوشی برای کاربری مناسب است که یک دستگاه نسبتاً قدرتمند برای استفاده روزمره می‌خواهد و در کنار آن به نمایشگر باکیفیت، باتری پرظرفیت و شارژ سریع اهمیت می‌دهد.

اگر بیشتر زمان خود را در شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها، وب‌گردی، تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی و اجرای برنامه‌های مختلف می‌گذرانید، سخت‌افزار این گوشی پاسخ مناسبی به نیاز شما می‌دهد.

برای گیمرها نیز M8 Pro به دلیل پردازنده Snapdragon 7s Gen 4، نمایشگر 120 هرتزی، نمونه‌برداری لمسی سریع، باتری بزرگ و سیستم خنک‌کننده قابل بررسی است. اما برای خرید صرفاً با هدف اجرای سنگین‌ترین بازی‌ها، بهتر است مدل‌های تخصصی‌تر نیز بررسی شوند.

نسخه 512 گیگابایتی نیز برای افرادی منطقی‌تر است که فایل، عکس، ویدیو و بازی زیادی روی گوشی ذخیره می‌کنند یا قصد دارند دستگاه را برای چند سال نگه دارند.

Poco M8 Pro برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگر گوشی کوچک و سبک می‌خواهید، ابعاد و وزن M8 Pro ممکن است برایتان آزاردهنده باشد. نمایشگر 6.83 اینچی برای تماشای محتوا عالی است، اما استفاده یک‌دستی را دشوارتر می‌کند.

اگر دوربین حرفه‌ای مهم‌ترین معیار شماست، نبود لنز تله‌فوتو باعث می‌شود این گوشی گزینه کاملی برای عکاسی حرفه‌ای نباشد. دوربین اصلی توانمند است، اما سیستم دوربین در تمام بخش‌ها هم‌سطح نیست.

همچنین اگر از تبلیغات و برنامه‌های از پیش نصب‌شده در رابط کاربری متنفر هستید، HyperOS ممکن است کاملاً مطابق سلیقه شما نباشد. بررسی‌های مستقل نیز این موضوع را به‌عنوان یکی از نقاط ضعف گوشی مطرح کرده‌اند.

جمع‌بندی بررسی گوشی Poco M8 Pro 5G

Poco M8 Pro 5G را بهتر است نه به‌عنوان یک گوشی اقتصادی ساده، بلکه به‌عنوان یک میان‌رده مجهز بررسی کرد. این گوشی در چند بخش مهم، مشخصات بالاتر از چیزی ارائه می‌دهد که از یک مدل اقتصادی انتظار می‌رود؛ نمایشگر 6.83 اینچی 1.5K AMOLED با نرخ 120 هرتز، پردازنده Snapdragon 7s Gen 4، باتری 6500 میلی‌آمپرساعتی، شارژ 100 واتی و دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی با OIS مهم‌ترین ویژگی‌های آن هستند.

در مقابل، نبود microSD، محدودیت سیستم دوربین در بخش زوم، وزن نسبتاً زیاد و شلوغی نرم‌افزار از مواردی هستند که قبل از خرید باید بررسی شوند. بنابراین این گوشی محصولی بدون نقطه ضعف نیست و نباید صرفاً به دلیل تعداد زیاد امکانات، آن را برای همه کاربران مناسب دانست.

اگر اولویت شما ترکیبی از قدرت پردازشی، نمایشگر باکیفیت، شارژدهی زیاد و شارژ سریع است، Poco M8 Pro 5G در سال 2026 گزینه‌ای است که ارزش بررسی دارد. اما تصمیم نهایی باید بر اساس قیمت روز، نسخه حافظه و مقایسه مستقیم با مدل‌های هم‌قیمت گرفته شود.

برای بررسی قیمت و خرید گوشی Poco M8 Pro 5G می‌توانید نسخه موجود در فروشگاه اینترنتی وال تل را نیز بررسی کنید تا قیمت، ظرفیت حافظه و شرایط خرید را در زمان تصمیم‌گیری ببینید.

سوالات متداول درباره Poco M8 Pro

گوشی Poco M8 Pro چه پردازنده‌ای دارد؟

Poco M8 Pro 5G به پردازنده Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 با فناوری ساخت 4 نانومتری و حداکثر فرکانس 2.7 گیگاهرتز مجهز شده است. این تراشه برای کاربری روزمره، اجرای برنامه‌های سنگین و بازی در سطح میان‌رده عملکرد مناسبی ارائه می‌دهد.

باتری Poco M8 Pro چند میلی‌آمپر است؟

باتری این گوشی 6500 میلی‌آمپرساعت ظرفیت دارد و از شارژ سریع 100 واتی HyperCharge پشتیبانی می‌کند. همچنین امکان شارژ معکوس سیمی تا 22.5 وات نیز وجود دارد.

آیا Poco M8 Pro برای بازی مناسب است؟

بله، سخت‌افزار این گوشی برای اجرای بازی‌های مختلف مناسب است. Snapdragon 7s Gen 4، نمایشگر 120 هرتزی، نرخ نمونه‌برداری لمسی بالا و سیستم خنک‌کننده از ویژگی‌هایی هستند که به تجربه بازی کمک می‌کنند. با این حال، اجرای همه بازی‌های سنگین با بالاترین تنظیمات گرافیکی تضمین‌شده نیست.

دوربین Poco M8 Pro چند مگاپیکسل است؟

دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی Light Fusion 800 با دیافراگم f/1.6 و لرزش‌گیر اپتیکال OIS است. در کنار آن یک دوربین فوق‌عریض 8 مگاپیکسلی و دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی قرار دارد.

Poco M8 Pro حافظه 512 گیگابایت دارد؟

بله. یکی از نسخه‌های این گوشی با 12 گیگابایت رم و 512 گیگابایت حافظه داخلی عرضه شده است. حافظه داخلی از نوع UFS 2.2 است و گوشی از کارت حافظه microSD پشتیبانی نمی‌کند.

آیا Poco M8 Pro ضد آب است؟

این گوشی دارای استانداردهای مقاومت در برابر آب و گردوغبار در شرایط آزمایشگاهی مشخص است، اما نباید آن را کاملاً ضدآب دانست. مقاومت دستگاه ممکن است در اثر ضربه، فرسودگی یا تعمیر کاهش پیدا کند و استفاده عمدی از گوشی در استخر یا آب توصیه نمی‌شود.

آیا خرید Poco M8 Pro ارزش دارد؟

ارزش خرید آن به قیمت روز و نیاز شما بستگی دارد. نمایشگر، پردازنده، باتری، شارژ سریع و دوربین اصلی از نقاط مهم گوشی هستند، اما نبود microSD، نداشتن دوربین تله‌فوتو و وجود برخی برنامه‌ها و تبلیغات در HyperOS نیز باید هنگام خرید در نظر گرفته شوند. بنابراین بهتر است قیمت نسخه موردنظر را با رقبای هم‌رده در همان زمان مقایسه کنید.

مشخصات فنی

مشخصات کلی و کلیدی

پردازنده مرکزی (CPU) Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm)
پردازنده گرافیکی (GPU) Adreno 810
تعداد هسته پردازشگر هشت هسته‌ای
ابعاد / وزن 163.3x78.3x8.3 mm / 206g
تاریخ معرفی 2026, January 08
تعداد سیم‌کارت دو سیم کارت
سیستم عامل Android 15, up to 4 major upgrades, HyperOS
جنس بدنه جلو از شیشه / پشت و فریم دور پلاستیک
نوع محافظت Gorilla Glass Victus 2

صفحه نمایش

نوع صفحه نمایش AMOLED / لمسی خازنی
تعداد رنگ / رزولوشن 68 میلیارد / 1280*2772
سایز صفحه نمایش 6.83
تراکم پیکسل (ppi) 447
درصد نسبت صفحه نمایش به بدنه 89.6%

حافظه

حافظه داخلی 512 گیگابایت
حافظه RAM 12 گیگابایت
امکان افزایش حافظه ندارد

دوربین

کیفیت دوربین 50
دوربین جلو 32
سایر ویژگی های دوربین LED flash, HDR, panorama
قابلیت فیلم برداری 1080p@30/60fps

اتصالات و شبکه‌ها

شبکه اینترنت 5G
پورت USB / ورژن و نوع دارد / USB Type-C 3.0
پشتیبانی از OTG دارد
بلوتوث / ورژن و ویژگی 5.4 , A2DP , LE
جک 3.5 میلیمتری صدا ندارد
NFC دارد / بسته به نوع ورژن عرضه شده
موقعیت‌نما GPS دارد

نرم‌افزارها و فرمت پخش

پشتیبانی از Java دارد

مشخصات کامل باتری

ظرفیت باتری 6500 میلی آمپر
نوع باتری / قابل تعویض توسط کاربر لیتیوم-یونی / ندارد
قابلیت شارژ سریع 100 وات / 100 درصد در 40 دقیقه
پشتیبانی از شارژ وایرلس (بی سیم) ندارد

سایر قابلیت‌ها

سنسورها شتاب‌سنج (Accelerometer) / ژیروسکوپ (Gyro) / اثرانگشت زیر صفحه نمایش اپتیکال (FingerPrint|Under-Display - Optical) / قطب‌نما (Compass)

رادیو ندارد
پشتیبانی از زبان و منوی فارسی دارد
مقاومت در برابر آب و گرد و غبار دارد گواهی IP68 مقاوم در برابر آب و گرد و غبار

نظرات کاربران

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه، پاسخ و واکنش باید وارد حساب کاربری خود شوید.

نظرات کاربران

kasra
این گوشی معررررکس . عین یه پرچم دار