پروفایل

هارد اکسترنال 1 ترابایت سیلیکون پاور مدل Silicon Power Armor A66

Silicon Power Armor A66 Hard Drive - 1TB

اشتراک
امتیاز
مقایسه
ویژگی‌ها
  • وزن: 209 گرم
  • سرعت انتقال داده‌ها: 5 گیگابیت برثانیه
  • دمای عملیاتی: 5 تا 55 درجه سانتی‌گراد
  • سرعت چرخش: 5400 دور در دقیقه
  • مقاوم در برابر نفوذ گرد و غبار | خط و خش و ضربه
  • سازگار با دستگاه‌های: موبایل | تبلت و کامپیوتر و لپ‌تاپ
  • دارای استاندارد نظامی برای مقاومت بیشتر
خرید هارد اکسترنال سیلیکون پاور مدل Silicon Power Armor A66 هارد اکسترنال 1 ترابایت سیلیکو...
رنگ:
verify ضمانت اصل بودن کالا
گارانتی:
loading

نقد و بررسی

نقد و بررسی هارد اکسترنال Silicon Power Armor A66 | مشخصات | مزایا و معایب و ارزش خرید

وقتی قرار است هارد اکسترنال برای نگهداری عکس‌ها، ویدیوها، فایل‌های کاری، پروژه‌های گرافیکی یا نسخه پشتیبان اطلاعات استفاده شود، فقط ظرفیت ذخیره‌سازی اهمیت ندارد. یک هارد قابل‌حمل ممکن است در طول روز چندین بار جابه‌جا شود، داخل کیف قرار بگیرد، از روی میز بیفتد یا در معرض رطوبت و باران قرار بگیرد. به همین دلیل، برای بسیاری از کاربران مقاومت بدنه و محافظت از اطلاعات به اندازه سرعت انتقال داده مهم است. Silicon Power Armor A66 دقیقاً با تمرکز روی همین نیاز طراحی شده است؛ یک هارد اکسترنال مکانیکی قابل‌حمل که در کنار ظرفیت‌های مختلف، روی مقاومت در برابر ضربه و پاشش آب تأکید دارد.

Armor A66 از سری هاردهای مقاوم سیلیکون پاور است و در ظرفیت‌های 1 ترابایت، 2 ترابایت، 4 ترابایت و 5 ترابایت عرضه شده است. رابط USB 3.2 Gen 1، بدنه ترکیبی پلاستیک و لاستیک، سپر محافظ 360 درجه، ساختار داخلی جذب ضربه، استاندارد سقوط MIL-STD 810H و مقاومت در برابر پاشش آب با استاندارد IPX4 مهم‌ترین ویژگی‌های این مدل هستند. سیلیکون پاور همچنین برای آن نرم‌افزار SP Widget و طراحی نگهدارنده کابل در نظر گرفته است.

اما سؤال مهم‌تر این است که Armor A66 در استفاده واقعی چه عملکردی دارد؟ آیا مقاومت بالای آن باعث شده سرعت انتقال داده پایین بیاید؟ آیا برای لپ‌تاپ و کامپیوتر گزینه مناسبی است؟ آیا می‌توان از آن برای بکاپ استفاده کرد؟ تفاوت آن با هاردهای معمولی چیست و مهم‌تر از همه، آیا در شرایطی که حافظه‌های حالت جامد سریع‌تر و مقاوم‌تر شده‌اند، خرید یک هارد اکسترنال مکانیکی مانند A66 هنوز منطقی است؟

در این بررسی از فروشگاه اینترنتی وال تل، Armor A66 را از نظر طراحی، مقاومت، سرعت، اتصال، ظرفیت، سازگاری، امکانات نرم‌افزاری، مزایا و معایب بررسی می‌کنیم تا در پایان بتوانید با دید دقیق‌تری درباره خرید هارد اکسترنال سیلیکون پاور Armor A66 تصمیم بگیرید.

مشخصات هارد اکسترنال Silicon Power Armor A66 | یک هارد مقاوم با ساختار مکانیکی

Silicon Power Armor A66 یک هارد اکسترنال قابل‌حمل مبتنی بر دیسک سخت مکانیکی 2.5 اینچی است. این نکته از همان ابتدا اهمیت زیادی دارد، زیرا A66 را نباید با حافظه‌های حالت جامد قابل‌حمل مقایسه کرد که به دلیل نداشتن قطعات متحرک، ذاتاً برای تحمل ضربه‌های شدید مناسب‌تر هستند. نقطه قوت اصلی Armor A66 ترکیبی از ظرفیت بالا، قیمت معمولاً مناسب‌تر نسبت به حافظه‌های حالت جامد هم‌ظرفیت و محافظت فیزیکی بیشتر نسبت به هاردهای معمولی است.

طبق مشخصات رسمی سیلیکون پاور، Armor A66 در ظرفیت‌های 1TB، 2TB، 4TB و 5TB تولید شده و نسخه‌های 1 و 2 ترابایتی ابعادی برابر با 139.2 × 96 × 16.2 میلی‌متر دارند. وزن این نسخه‌ها 209 گرم است. مدل‌های 4 و 5 ترابایتی به دلیل ساختار متفاوت ابعاد و وزن بیشتری دارند و وزن آن‌ها به 328 گرم می‌رسد. بنابراین اگر قابل‌حمل بودن برای شما اولویت بالایی دارد، نسخه‌های 1 و 2 ترابایتی انتخاب جمع‌وجورتری هستند.

رابط ارتباطی این هارد USB 3.2 Gen 1 است که در عمل همان خانواده رابط 5 گیگابیت بر ثانیه‌ای است که پیش‌تر با نام USB 3.0 نیز شناخته می‌شد. نکته مهم این است که عدد 5 گیگابیت بر ثانیه، سرعت رابط است و نباید آن را با سرعت واقعی انتقال فایل اشتباه گرفت. چون Armor A66 از هارد مکانیکی استفاده می‌کند، سرعت واقعی خواندن و نوشتن به عواملی مانند نوع فایل، وضعیت دیسک، حجم فایل، سیستم‌عامل و سرعت پورت کامپیوتر بستگی دارد.

در آزمایش StorageReview، نسخه 2 ترابایتی Armor A66 به سرعت حدود 112.4 مگابایت بر ثانیه در خواندن و 117.1 مگابایت بر ثانیه در نوشتن دست پیدا کرده است. در آزمایشی دیگر، Dong Knows Tech میانگین حدود 130 مگابایت بر ثانیه را در کپی پیوسته گزارش کرده است. بنابراین بهتر است به جای وعده دادن یک سرعت ثابت، عملکرد A66 را در محدوده قابل انتظار برای یک هارد مکانیکی قابل‌حمل USB 3.2 Gen 1 توصیف کنیم.

طراحی و کیفیت ساخت Armor A66 | تمرکز اصلی روی محافظت از اطلاعات

در نگاه اول مشخص است که Armor A66 قرار نیست یک هارد باریک و کاملاً مینیمال باشد. طراحی آن بیشتر کاربردی است تا لوکس. بدنه با ترکیبی از پلاستیک و پوشش لاستیکی ساخته شده و قسمت لاستیکی اطراف دستگاه مانند یک ضربه‌گیر عمل می‌کند. همین طراحی باعث شده A66 در مقایسه با بسیاری از هاردهای اکسترنال معمولی ظاهر ضخیم‌تر و صنعتی‌تری داشته باشد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طراحی این محصول، سپر لاستیکی دور تا دور بدنه است. سیلیکون پاور این ساختار را محافظت 360 درجه معرفی می‌کند. هدف این ساختار این است که هنگام برخورد یا سقوط، بخشی از انرژی ضربه پیش از رسیدن به بدنه داخلی هارد جذب شود. این موضوع برای هارد مکانیکی اهمیت ویژه‌ای دارد، چون درون آن قطعات متحرک وجود دارند و آسیب فیزیکی می‌تواند به خرابی اطلاعات منجر شود.

در بخش بالایی بدنه نیز شیار مخصوصی برای قرار دادن کابل USB وجود دارد. این طراحی ساده اما کاربردی است، زیرا یکی از مشکلات هاردهای قابل‌حمل این است که کابل آن‌ها به‌راحتی از هارد جدا شده و ممکن است در کیف یا محل کار گم شود. در Armor A66 می‌توان کابل را دور بدنه قرار داد تا هنگام حمل، همراه هارد باقی بماند. خود سیلیکون پاور نیز این ویژگی را به عنوان طراحی هوشمند نگهداری کابل معرفی کرده است.

با این حال، همین طراحی کابل یک نکته منفی هم دارد که در بررسی‌های مستقل مطرح شده است. Armor A66 از کابل USB-A به USB-A استفاده می‌کند و در نتیجه کاربرانی که لپ‌تاپ یا کامپیوترشان فقط درگاه USB-C دارد، به تبدیل مناسب نیاز خواهند داشت. Dong Knows Tech نیز این طراحی را یکی از نقاط ضعف A66 دانسته و توصیه کرده کاربر کابل جایگزین داشته باشد.

بنابراین اگر لپ‌تاپ شما درگاه USB-A ندارد، قبل از خرید هارد اکسترنال سیلیکون پاور Armor A66 باید این موضوع را در نظر بگیرید. استفاده از تبدیل USB-C به USB-A ممکن است مشکل اتصال را حل کند، اما در چنین شرایطی یک هارد جدیدتر با کابل USB-C می‌تواند از نظر راحتی استفاده گزینه بهتری باشد.

از نظر اندازه نیز A66 در نسخه‌های 1 و 2 ترابایتی نسبتاً قابل‌حمل است، اما نباید آن را با SSDهای اکسترنال فوق‌باریک مقایسه کرد. وزن 209 گرمی در کنار ضخامت 16.2 میلی‌متری باعث می‌شود وجود آن داخل کیف کاملاً محسوس باشد. این موضوع در واقع بهای استفاده از یک ساختار مقاوم‌تر برای محافظت از هارد مکانیکی است.

مقاومت Armor A66 در برابر ضربه و آب | نقطه قوت اصلی هارد سیلیکون پاور

اگر بخواهیم تنها یک دلیل برای انتخاب Armor A66 در برابر یک هارد اکسترنال معمولی معرفی کنیم، مقاومت فیزیکی مهم‌ترین گزینه است. هاردهای مکانیکی در برابر ضربه حساس هستند و به همین دلیل محافظت از آن‌ها هنگام حمل‌ونقل اهمیت زیادی دارد. A66 برای حل همین مشکل به سیستم محافظتی چندلایه مجهز شده است.

سیلیکون پاور اعلام کرده Armor A66 الزامات آزمون سقوط MIL-STD 810H Method 516.8 Procedure IV را رعایت می‌کند. این نکته باید با عبارت‌های تبلیغاتی مانند «ضد ضربه مطلق» تفاوت داشته باشد. هیچ هارد اکسترنالی را نمی‌توان در برابر هر سقوط یا هر ضربه‌ای کاملاً ایمن دانست. حتی خود سازنده نیز تأکید می‌کند که محصول باید در استفاده عادی مورد استفاده قرار گیرد و نباید عمداً در معرض سقوط یا آسیب قرار بگیرد.

این اصلاح برای مقاله قبلی اهمیت دارد؛ زیرا در نسخه قدیمی عبارت MIL-STD-810G نوشته شده بود، در حالی که صفحه رسمی فعلی A66 استاندارد MIL-STD 810H Method 516.8 Procedure IV را ذکر می‌کند. بنابراین برای جلوگیری از انتشار اطلاعات قدیمی یا نادرست، بهتر است در محتوای سایت همین مشخصات رسمی جدیدتر درج شود.

در کنار محافظ لاستیکی بیرونی، Armor A66 از یک سیستم تعلیق داخلی برای کاهش نیروی ناشی از ضربه استفاده می‌کند. در واقع سازنده تلاش کرده محافظت فقط به پوشش بیرونی محدود نباشد و بخشی از ضربه نیز در ساختار داخلی کنترل شود. این ویژگی برای هارد مکانیکی ارزشمند است، زیرا لرزش و ضربه می‌تواند روی عملکرد دیسک داخلی تأثیر بگذارد.

ویژگی دیگر A66 مقاومت در برابر پاشش آب با استاندارد IPX4 است. اما اینجا باید یک سوءتفاهم رایج را برطرف کرد: IPX4 به معنی ضدآب بودن کامل نیست. این استاندارد به مقاومت در برابر پاشش آب از جهات مختلف اشاره دارد و برای باران یا پاشش‌های معمولی کاربرد دارد، اما به این معنی نیست که می‌توان هارد را داخل آب انداخت یا برای مدت طولانی زیر آب قرار داد. StorageReview نیز به ساختار پوشش درگاه USB اشاره کرده و توضیح داده که طراحی آن باعث شده محصول در رده مقاومت در برابر پاشش آب قرار بگیرد، نه یک هارد کاملاً ضدآب.

در نتیجه اگر قصد دارید هارد را برای سفر، کار بیرون از خانه، عکاسی، فیلم‌برداری، طبیعت‌گردی یا حمل روزانه استفاده کنید، مقاومت IPX4 و ساختار ضدضربه Armor A66 یک مزیت واقعی محسوب می‌شود. اما اگر به هاردی نیاز دارید که بتواند در معرض غوطه‌وری در آب قرار بگیرد، A66 انتخاب مناسبی نیست.

سرعت انتقال داده و تجربه استفاده | سریع برای HDD اما نه هم‌سطح SSD

Armor A66 از USB 3.2 Gen 1 استفاده می‌کند و رابط آن حداکثر سرعت اسمی 5 گیگابیت بر ثانیه را ارائه می‌دهد. این عدد در نگاه اول ممکن است بسیار زیاد به نظر برسد، اما نباید تصور کرد که هارد در همه شرایط فایل‌ها را با سرعت 5 گیگابیت بر ثانیه منتقل می‌کند. این عدد مربوط به ظرفیت رابط ارتباطی است و عملکرد واقعی تحت تأثیر خود دیسک مکانیکی قرار دارد.

آزمایش‌های مستقل نیز همین موضوع را تأیید می‌کنند. StorageReview در تست نسخه 2 ترابایتی به حدود 112.4 مگابایت بر ثانیه سرعت خواندن و 117.1 مگابایت بر ثانیه سرعت نوشتن رسید. Dong Knows Tech نیز در کپی پیوسته به میانگین حدود 130 مگابایت بر ثانیه دست پیدا کرد. اختلاف میان این نتایج طبیعی است و نشان می‌دهد نباید یک عدد ثابت را به عنوان سرعت قطعی تمام شرایط استفاده معرفی کرد.

برای انتقال فیلم، عکس، اسناد، فایل‌های پشتیبان و پروژه‌های معمولی، این سطح از عملکرد کاملاً کاربردی است. اگر چند ده گیگابایت فایل را به صورت یکجا جابه‌جا کنید، Armor A66 می‌تواند عملکرد قابل‌قبولی داشته باشد. با این حال، اگر کار شما به انتقال مداوم فایل‌های بسیار حجیم، ویرایش مستقیم ویدیو یا اجرای نرم‌افزار از روی حافظه خارجی وابسته است، SSD اکسترنال انتخاب سریع‌تری خواهد بود.

این تفاوت را باید هنگام خرید در نظر گرفت. مزیت Armor A66 این نیست که سریع‌ترین هارد اکسترنال بازار است. مزیت آن این است که ظرفیت بالا و مقاومت فیزیکی را با رابط USB 3.2 Gen 1 ترکیب می‌کند و برای یک هارد مکانیکی قابل‌حمل عملکرد مناسبی دارد.

Armor A66 همچنین با USB 2.0 سازگار است. در صورت اتصال به درگاه قدیمی‌تر، سرعت انتقال به محدودیت همان رابط کاهش پیدا می‌کند. در آزمایش Dong Knows Tech، عملکرد A66 روی USB 2.0 حدود 39 مگابایت بر ثانیه گزارش شده است. بنابراین برای رسیدن به عملکرد مناسب، بهتر است هارد به یک درگاه USB 3.x متصل شود.

از نظر تأمین انرژی نیز A66 به آداپتور برق جداگانه نیاز ندارد و انرژی مورد نیاز خود را از USB دریافت می‌کند. این ویژگی برای یک هارد قابل‌حمل اهمیت دارد، زیرا کاربر فقط با اتصال کابل می‌تواند از آن استفاده کند و نیازی به حمل شارژر یا آداپتور اختصاصی ندارد.

امکانات نرم‌افزاری و سازگاری | مناسب برای بکاپ و استفاده روزمره

یکی از قابلیت‌های جانبی Armor A66 پشتیبانی از نرم‌افزار SP Widget است. سیلیکون پاور این نرم‌افزار را به صورت رایگان ارائه می‌کند و طبق اطلاعات رسمی، مجموعه‌ای از قابلیت‌های پشتیبان‌گیری و امنیتی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. بنابراین A66 فقط یک فضای ذخیره‌سازی خام نیست و می‌توان از ابزارهای نرم‌افزاری سازنده نیز برای مدیریت داده‌ها استفاده کرد.

البته نباید خرید این هارد سیلیکون پاور را صرفاً به دلیل SP Widget توجیه کرد. اگر نیاز اصلی شما بکاپ‌گیری است، ابزارهای داخلی سیستم‌عامل‌ها نیز می‌توانند این کار را انجام دهند. در ویندوز امکاناتی مانند File History و در macOS ابزار Time Machine می‌توانند برای تهیه نسخه پشتیبان استفاده شوند. حتی بررسی‌های مستقل نیز اشاره کرده‌اند که در کنار نرم‌افزار اختصاصی، ابزارهای داخلی سیستم‌عامل می‌توانند راهکارهای مناسبی برای پشتیبان‌گیری باشند.

Armor A66 با سیستم‌عامل‌های مختلف سازگار است. صفحه رسمی سیلیکون پاور Windows 11، Windows 10 و نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز و همچنین macOS و Linux را در فهرست سیستم‌های پشتیبانی‌شده قرار داده است. البته در برخی شرایط، به‌خصوص برای استفاده روی macOS، ممکن است نیاز به فرمت مجدد هارد وجود داشته باشد.

در نتیجه، می‌توان از Armor A66 برای لپ‌تاپ و کامپیوتر استفاده کرد و بسته به پشتیبانی دستگاه مقصد، آن را برای ذخیره عکس، فیلم، اسناد، آرشیو پروژه‌ها و بکاپ به کار برد. در مورد تلویزیون هوشمند، کنسول بازی یا گوشی نیز سازگاری صرفاً به هارد محدود نمی‌شود و باید بررسی کرد دستگاه مقصد از هارد اکسترنال با ظرفیت و فایل‌سیستم موردنظر پشتیبانی می‌کند یا خیر. بنابراین عبارت «سازگاری با تمام دستگاه‌ها» ادعای دقیقی نیست و بهتر است در محتوای فروشگاهی از آن استفاده نشود.

یکی از ویژگی‌های کوچک اما مفید دیگر، نشانگر LED است که وضعیت برق و فعالیت انتقال داده را نمایش می‌دهد. این قابلیت ساده هنگام استفاده از هارد کمک می‌کند کاربر متوجه شود دستگاه در حال فعالیت است.

مزایا و معایب Armor A66 | آیا خرید این هارد منطقی است؟

Armor A66 یک محصول بی‌نقص نیست و اگر هدف این مقاله فقط تبلیغ محصول باشد، بخش مهمی از نیت کاربر را از دست می‌دهیم. کسی که عبارت «نقد و بررسی هارد اکسترنال سیلیکون پاور Armor A66» را جست‌وجو می‌کند، می‌خواهد نقاط ضعف را هم بداند.

مهم‌ترین مزیت A66 مقاومت فیزیکی آن است. محافظ لاستیکی 360 درجه، ساختار داخلی کاهش‌دهنده ضربه، آزمون سقوط MIL-STD 810H و مقاومت IPX4 باعث شده این محصول برای حمل‌ونقل و استفاده در محیط‌های مختلف مناسب‌تر از بسیاری از هاردهای معمولی باشد.

مزیت دوم، تنوع ظرفیت است. کاربر می‌تواند از ظرفیت 1 ترابایت برای استفاده روزمره تا ظرفیت 5 ترابایت برای آرشیوهای حجیم انتخاب کند. این تنوع برای افرادی که حجم زیادی از عکس، فیلم یا فایل کاری دارند اهمیت زیادی دارد.

مزیت بعدی، عملکرد مناسب برای یک هارد مکانیکی است. سرعت بالای رابط USB 3.2 Gen 1 در کنار عملکرد حدود 100 تا 130 مگابایت بر ثانیه در آزمایش‌های مستقل، A66 را برای انتقال فایل‌های حجیم کاملاً کاربردی می‌کند. البته این عملکرد را نباید با SSD اکسترنال اشتباه گرفت.

طراحی نگهدارنده کابل نیز از نقاط مثبت محصول است. اینکه کابل را بتوان در شیار اطراف بدنه قرار داد، برای حمل روزانه کاربردی است و احتمال گم‌شدن کابل را کاهش می‌دهد. از طرف دیگر، استفاده از کابل USB-A به USB-A یک نقطه ضعف مهم است؛ به‌خصوص برای لپ‌تاپ‌های جدیدی که بیشتر به USB-C متکی هستند.

ضخامت و وزن بیشتر نسبت به هاردهای معمولی یا SSDهای قابل‌حمل نیز باید در نظر گرفته شود. نسخه‌های 1 و 2 ترابایتی 209 گرم وزن دارند و ضخامت آن‌ها 16.2 میلی‌متر است. این اعداد برای یک هارد مقاوم قابل‌قبول هستند، اما اگر اولویت اول شما حمل فوق‌العاده آسان باشد، گزینه‌های باریک‌تر وجود دارند.

نکته دیگر این است که A66 همچنان یک HDD مکانیکی است. بنابراین اگر اولویت شما بیشترین سرعت ممکن، تأخیر بسیار پایین یا اجرای مستقیم نرم‌افزارهای سنگین از روی حافظه خارجی است، بهتر است به SSD اکسترنال فکر کنید. در مقابل، اگر ظرفیت بالا، هزینه مناسب‌تر و مقاومت فیزیکی در کنار هم برایتان اهمیت دارد، A66 منطقی‌تر می‌شود.

Armor A66 برای چه کسانی مناسب است؟

اگر دانشجو هستید و مرتب لپ‌تاپ و هارد خود را بین دانشگاه، خانه و محل کار جابه‌جا می‌کنید، مقاومت فیزیکی A66 می‌تواند یک مزیت واقعی باشد. اگر عکاس یا تولیدکننده محتوا هستید و به فضای زیادی برای آرشیو عکس و ویدیو نیاز دارید، ظرفیت‌های 2، 4 و 5 ترابایتی این مدل کاربرد بیشتری پیدا می‌کنند. اگر هارد را برای بکاپ اطلاعات مهم استفاده می‌کنید و احتمال جابه‌جایی زیاد است، ساختار مقاوم A66 نسبت به یک هارد معمولی جذاب‌تر خواهد بود.

برای کاربرانی که به یک هارد برای نگهداری فیلم، عکس، اسناد شخصی، فایل‌های کاری و نسخه‌های پشتیبان نیاز دارند نیز A66 گزینه مناسبی است. در چنین استفاده‌هایی سرعت حدود 100 تا 130 مگابایت بر ثانیه برای بسیاری از کاربران کافی است و مزیت ظرفیت بالا بیشتر از اختلاف سرعت با SSD اهمیت پیدا می‌کند.

اما اگر هدف شما تدوین ویدیو به صورت مستقیم روی حافظه خارجی، اجرای بازی یا نرم‌افزار از روی هارد، انتقال بسیار سریع فایل‌های سنگین یا حمل یک حافظه بسیار سبک و باریک است، خرید SSD اکسترنال انتخاب منطقی‌تری خواهد بود.

در نهایت، اگر میان یک هارد اکسترنال معمولی و Armor A66 مردد هستید و اختلاف قیمت برایتان قابل‌قبول است، ویژگی‌های مقاومتی A66 ارزش بررسی دارند. اما اگر میان A66 و یک SSD اکسترنال قرار گرفته‌اید، تصمیم باید بر اساس اولویت شما بین ظرفیت و قیمت از یک طرف و سرعت و مقاومت ذاتی در برابر ضربه از طرف دیگر گرفته شود.

برای بررسی قیمت و موجودی نسخه‌های مختلف هارد اکسترنال سیلیکون پاور Armor A66 می‌توانید صفحه محصول مربوط به این مدل را در فروشگاه اینترنتی وال تل بررسی کنید. در حال حاضر صفحه وال تل نسخه 2 ترابایتی Armor A66 را با مشخصاتی مانند وزن 209 گرم، سرعت رابط 5 گیگابیت بر ثانیه، سرعت چرخش 5400 دور در دقیقه و استاندارد مقاومت در برابر ضربه معرفی کرده است.

جمع‌بندی | آیا هارد اکسترنال Silicon Power Armor A66 ارزش خرید دارد؟

Silicon Power Armor A66 برای کاربری ساخته شده که از یک هارد اکسترنال فقط فضای ذخیره‌سازی نمی‌خواهد. ساختار مقاوم، محافظ لاستیکی 360 درجه، سیستم داخلی جذب ضربه، مقاومت در برابر پاشش آب با استاندارد IPX4 و رعایت آزمون سقوط MIL-STD 810H باعث شده تمرکز اصلی این محصول روی دوام و قابلیت حمل باشد.

از طرف دیگر، نباید از یک هارد مکانیکی انتظار عملکردی مشابه SSD داشت. سرعت واقعی A66 در آزمایش‌های مستقل برای یک HDD قابل‌حمل مناسب است، اما همچنان محدودیت‌های فناوری هارد دیسک مکانیکی را دارد. بنابراین نقطه قوت اصلی این محصول سرعت فوق‌العاده نیست؛ بلکه ترکیب ظرفیت بالا، مقاومت فیزیکی، قابلیت حمل و قیمت منطقی‌تر نسبت به بسیاری از حافظه‌های حالت جامد هم‌ظرفیت است.

اگر هارد را زیاد جابه‌جا می‌کنید، احتمال برخورد و افتادن آن وجود دارد یا می‌خواهید یک فضای ذخیره‌سازی مقاوم برای آرشیو عکس، فیلم و فایل‌های کاری داشته باشید، Armor A66 انتخاب قابل‌توجهی است. اگر سرعت اولویت اصلی شماست، SSD اکسترنال انتخاب بهتری خواهد بود.

در نتیجه، ارزش خرید Armor A66 کاملاً به نوع استفاده شما وابسته است. برای کاربرانی که «مقاومت + ظرفیت + قابل‌حمل بودن» را در یک محصول می‌خواهند، A66 هنوز گزینه‌ای قابل‌بررسی است؛ اما برای کسی که «بیشترین سرعت + کمترین وزن + ابعاد بسیار کوچک» را می‌خواهد، بهتر است سراغ SSD اکسترنال برود.

سوالات متداول درباره هارد اکسترنال Silicon Power Armor A66

هارد اکسترنال Silicon Power Armor A66 ضد ضربه است؟

Armor A66 برای مقاومت در برابر ضربه و سقوط طراحی شده و طبق اعلام رسمی سیلیکون پاور، الزامات آزمون سقوط MIL-STD 810H Method 516.8 Procedure IV را رعایت می‌کند. این ویژگی به همراه محافظ لاستیکی 360 درجه و ساختار داخلی کاهش‌دهنده ضربه از هارد در برابر آسیب‌های فیزیکی معمول محافظت می‌کند؛ با این حال هیچ هاردی در برابر هر نوع ضربه یا سقوطی کاملاً مصون نیست.

آیا Armor A66 ضد آب است؟

خیر. Armor A66 دارای مقاومت در برابر پاشش آب با استاندارد IPX4 است، اما این استاندارد به معنی ضدآب بودن کامل یا قابلیت غوطه‌وری در آب نیست. بنابراین در برابر باران و پاشش آب می‌تواند مقاومت داشته باشد، اما نباید آن را داخل آب قرار داد.

سرعت هارد اکسترنال Armor A66 چقدر است؟

رابط Armor A66 از نوع USB 3.2 Gen 1 با سرعت اسمی حداکثر 5 گیگابیت بر ثانیه است. سرعت واقعی به دلیل استفاده از هارد مکانیکی کمتر از سرعت اسمی رابط است. در آزمایش StorageReview، نسخه 2 ترابایتی حدود 112.4 مگابایت بر ثانیه سرعت خواندن و 117.1 مگابایت بر ثانیه سرعت نوشتن ثبت کرده است.

Armor A66 چه ظرفیت‌هایی دارد؟

این مدل در ظرفیت‌های 1 ترابایت، 2 ترابایت، 4 ترابایت و 5 ترابایت عرضه شده است. نسخه‌های 1 و 2 ترابایتی جمع‌وجورتر هستند و مدل‌های 4 و 5 ترابایتی فضای ذخیره‌سازی بیشتری در اختیار کاربر قرار می‌دهند.

آیا هارد Armor A66 برای بکاپ مناسب است؟

بله. ظرفیت‌های مختلف، اتصال USB و پشتیبانی از ابزار SP Widget باعث شده A66 برای نگهداری نسخه پشتیبان فایل‌ها گزینه مناسبی باشد. با این حال، برای اطلاعات بسیار مهم بهتر است تنها به یک نسخه بکاپ روی یک هارد متکی نباشید و حداقل یک نسخه دیگر را در محل یا حافظه‌ای جداگانه نگهداری کنید.

آیا Armor A66 برای لپ‌تاپ مناسب است؟

بله. ابعاد نسخه‌های 1 و 2 ترابایتی برای حمل مناسب است و هارد بدون آداپتور برق جداگانه از طریق USB کار می‌کند. نکته مهم برای لپ‌تاپ‌های جدید این است که A66 از اتصال USB-A استفاده می‌کند و در صورت نداشتن درگاه USB-A، به تبدیل مناسب نیاز خواهید داشت.

آیا Armor A66 برای مک مناسب است؟

سیلیکون پاور macOS را در فهرست سیستم‌عامل‌های پشتیبانی‌شده قرار داده است، اما ممکن است برای استفاده روی مک نیاز به فرمت مجدد هارد وجود داشته باشد. پیش از فرمت کردن باید مطمئن شوید اطلاعات مهمی روی هارد وجود ندارد یا از آن‌ها نسخه پشتیبان گرفته‌اید.

آیا هارد Armor A66 برای PS4 و PS5 مناسب است؟

امکان استفاده از هارد اکسترنال با کنسول به پشتیبانی کنسول، ظرفیت هارد، فایل‌سیستم و نوع استفاده بستگی دارد. بنابراین بهتر است پیش از خرید، الزامات کنسول خود را بررسی کنید. نمی‌توان صرفاً بر اساس USB 3.2 بودن هارد، سازگاری قطعی با همه کنسول‌ها را تضمین کرد.

آیا Armor A66 بهتر است یا SSD اکسترنال؟

اگر سرعت، وزن کم و مقاومت ذاتی در برابر ضربه اولویت شماست، SSD اکسترنال انتخاب بهتری است. اگر ظرفیت بالا، هزینه مناسب‌تر و بدنه مقاوم برایتان مهم‌تر است، Armor A66 می‌تواند انتخاب منطقی‌تری باشد. این دو محصول اساساً برای اولویت‌های یکسانی ساخته نشده‌اند.

آیا Armor A66 برای ذخیره فیلم و عکس مناسب است؟

بله. ظرفیت‌های 1 تا 5 ترابایتی این مدل فضای مناسبی برای آرشیو عکس، فیلم، موسیقی، اسناد و فایل‌های کاری فراهم می‌کنند. نسخه‌های 4 و 5 ترابایتی برای آرشیوهای حجیم انتخاب مناسب‌تری هستند، در حالی که مدل 1 یا 2 ترابایتی برای استفاده روزمره و قابل‌حمل منطقی‌تر است.

آیا هارد اکسترنال Silicon Power Armor A66 ارزش خرید دارد؟

اگر به یک هارد اکسترنال مقاوم برای حمل و نگهداری اطلاعات نیاز دارید، Armor A66 یکی از گزینه‌های قابل‌توجه است. اما اگر سرعت بسیار بالا یا ابعاد فوق‌العاده کوچک برای شما مهم‌تر است، بهتر است قبل از خرید، SSDهای اکسترنال را نیز بررسی کنید. نقطه قوت واقعی A66 ترکیب مقاومت، ظرفیت و قابلیت حمل است؛ نه بالاترین سرعت ممکن.

نظرات کاربران

دیدگاه خود را بنویسید

برای ثبت دیدگاه، پاسخ و واکنش باید وارد حساب کاربری خود شوید.